Konya'da Kenevire İzin Çıktı!

Konya'ya kenevir yetiştiriciliği için resmi izin verildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, ilgili yazıyı Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne göndererek bu kararı onayladı.
Konya'da Kenevire İzin Çıktı!
Kayıt Tarihi: 17.04.2024 19:44 - Son Güncelleme: 19.05.2024 02:53
YAZI
A

Türkiye'de kenevir üretimi yapılacak 20. il Konya oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Konya'ya kenevir ekim izni verdi.

Konya Valiliği Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizde kenevir üretiminin artırılmasına yönelik çalışmaların desteklenmesi, kenevir sektörünün sanayi hammadde ihtiyacının karşılanması, alternatif münavebe bitkileri arasında yer alması ve Konya İli'nin adaptasyon yönünden kenevir tarımına uygunluğu gibi hususlar göz önüne alınarak 2024 üretim yılından itibaren 29 Eylül 2016 tarihli ve 29842 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik' hükümlerine uygun olarak kenevir ekim izni Bakanlık Makamının Olur'u ile uygun görülmüştür.

İl Müdürlüğünüz tarafından kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticilere gerekli duyuruların yapılması, mevzuat hükümlerine göre ekim yapılacak alanların tespiti ve ilgili kolluk birimlerinin bilgilendirilmesi, tohum ekimini takiben hasat sonuna kadar olan süreçte gerekli kontrol ve denetimlerin 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkındaki Kanun ve 29 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kenevir Yetiştiriciliği Ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre titizlikle yürütülmesi hususunda; Gereğini rica ederim."

İzinli kenevir yetiştiriciliği şu anda; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabiliyor.

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler