Aile ve Gençlik Fonu Yönetmeliği Resmi Gazetede!

Aile ve Gençlik Fonu’nun uygulamasına yönelik yönetmelik TBMM'de kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete'de yayınlandı. Başvurular 15 Şubat'ta.
Aile ve Gençlik Fonu Yönetmeliği Resmi Gazetede!
Kayıt Tarihi: 11.02.2024 02:18 - Son Güncelleme: 28.02.2024 12:57
YAZI
A

2 yıl ödemesiz, 4 yılda ödeme şartıyla evlenecek çiftlere kredi verilmesini de içeren Aile ve Gençlik Fonu Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından resmiyet kazandı.

Aile ve Gençlik Fonu’nun uygulamasına yönelik yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

Başvurular 15 Şubat'ta Başlıyor

Başvurular 15 Şubat’tan itibaren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının "aile.gov.tr" internet sitesinden alınmaya başlayacak.

Deprem Bölgesindeki İllerden Başlanacak

Uygulama ilk olarak Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya'da gerçekleştirilecek.

Gençlere Faizsiz 150 Bin TL Kredi

Evlilik hazırlığında olan gençlere faizsiz 150 bin TL kredi desteği verilecek. Destekle özellikle deprem bölgesindeki gençlerin evlilik yolundaki harcamalarının karşılanmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Belirlenecek yaş kriterlerine göre verilecek desteğin kapsamı ve ayrıntıları, Meclis'teki görüşmelere göre şekillenecek.

Yönetim Kurulu Fonu Yönetecek

Aile ve Gençlik Fonu, yönetim kurulu tarafından yönetilecek. Aile ve Gençlik Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan temsilciler tarafından oluşturulacak ve fon gibi çalışacak.

Maden, doğalgaz ve petrol gelirlerindeki devlet payının bir bölümü Aile ve Gençlik Bankası fonuna aktarılacak. Hayata geçirilecek projelere göre ise fona aktarılan pay yükseltilecek.

Yönetim kurulu, fondan kaynak aktarımı yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak tutarını, harcama programlarını belirlemeye yetkili olacak.

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler