Aykent Ayakkabıcılar Sitesinde İş Bırakma Eylemi

Konya Aykent Ayakkabıcılar Sitesi'nde 600 saya işçisi, iş bırakma eylemi başlattı.
Aykent Ayakkabıcılar Sitesinde İş Bırakma Eylemi
Kayıt Tarihi: 18.09.2017 20:08 - Son Güncelleme: 17.05.2024 20:19
YAZI
A
 Konya'da yaklaşık 600 saya işçisi, emeklerinin karşılığını alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma kararı aldı.

Aykent Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi'nde bir araya gelen yaklaşık 600 saya işçisi, kendilerine iş veren firmaları, hakları olan ücretleri vermedikleri gerekçesiyle protesto etti.

İşçiler, "Sayacı emeğine sahip çık", "Hakkımızı isteriz" sloganları attı.

Grup adına gazetecilere açıklama yapan saya ustası Muhammet Yüksektepe, kazançlarının düşüklüğü nedeniyle fazla mesai yapmak zorunda kaldıklarını, akşam geç saatlere kadar çalıştıklarını söyledi.- "Emeğimizin karşılığını almak istiyoruz"

Çalışma şartlarının ağırlığına karşın aldıkları ücretlerin az olduğunu belirten Yüksektepe, şunları kaydetti:

"Buradan Maliye Bakanlığındaki yetkililere seslenmek istiyorum. Gelin, bizi takip edin. Biz şu anda vergi vermiyoruz, yaptığımız işten para da kazanamıyoruz. Gereken merciler inşallah bu durumumuzu göz önünde bulundurur. Yıllardır alamadığımız emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Eğer başarabilirsek bir dernek kurup, bu çatı altında faaliyetlerimizi yürütmek istiyoruz.

Emeğimizin karşılığını alıncaya kadar, bize iş veren firmalarla oturup pazarlığımızı yapmaya başlayıncaya kadar bu eylemi devam ettireceğiz."Yüksektepe, saya ustası ve işçilerin büyük kısmının sosyal güvencesinin olmadığını ileri sürdü.

Saya ustası Yavuz Karadayı da yıllardır haklarının verilmesi için sabrettiklerini anlattı.

Artık sabredecek güçlerinin kalmadığını dile getiren Karadayı, "İşverenler tarafından muhatap alınıncaya kadar, devlet güvencelerimiz yerine getirilinceye kadar bu eylem devam edecek. Bizim kimseyle husumetimiz yok. Sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz." ifadelerini kullandı.
ETİKETLER:
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler